www.nirvanacocuk.com

SORUN YANITLAYALIM

Deftere YazDeftere Yaz:


gülüm demirtaş     11 Şubat 2014 14:03 |
ben 43 yaşındayım.1,5-2 yıl önce yaygın anksiyete . bozukluğu geçırdim.doktor panik atağa bağlı olduğunu söyledi.aynı zamanda panik bozuklukta olduğunu söyledi.o günden beri lustral 100 mg kullanıyorum.aynı sıkıntıları yaşama korkusundan ilacı bırakamıyorum.bu rahatsızlığın tam bir tedavisi yokmu.hep bu korkuylamı yaşayacağım. :cry bana yardımcı olurmusunuz.şimdiden teşekkürler.
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Yaygın anksiyete bozukluğu ve panik bozukluğu bir arada görülebilir. İlaçlar ve psikoterapi, davranış tedavisi uygulanabilir. Gidişata göre ilaç tedavisi kesilebilir. Sürekli ilaç kullanmanız gerekir denemez. Öncelikle ilaç kesilirse şikayetler nüks eder diye bir önyargıya kapılmamanız gerekir. Gerektiğinde ilaçlar kesilebilir; her hastalık gibi bu hastalıkta nüksedebileceğinden nükseder diye ömürboyu ilaç kullanmakta gerekmez.

nurcan     06 Şubat 2014 23:54 |
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
merhaba hocam,

14 yaşında bir oğlum var çok geç kaldım ama 5 yaşından beri hem tik hem DEHB bozukluğu ilerlemiş şekliyle mevcut ve okul başarışını şu an müthiş derecede etkiledi ilaç tedavisi yapılır mı bu şekilde ?
bilgileriniz için şimdiden tşk.ederim.
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Dikkat eksikliğini azaltmak için yapılacak bir çok şey vardır. Ancak; en etkili tedavi yolu çeşitli ilaçlardır. İlaç tedavisine başlamak için öncelikle tanı konusunda emin olmak gerekir.

özge     04 Şubat 2014 22:15 | istanbul
merhaba hocam.benim 9 yaşında bir oğlum var.bir yıl önce aşırı derecede agrasif,saldırgan istediği olmayınca kendini yerlere atan bir tavır sergiliyordu.ders yapmaktan hiç hoşlanmıyor,herseyden çok çabuk sıkılıyor.iki tane kız kardeşi var.biz bu hareketleri üzerine oğlumuzu çocuk psikiyatristine götürdük.dikkat eksikliği tanısı konuldu concerta,abizol kilolu olduğu için topamax ve ayrıca nootropil ilaçlarını verdi.dikkatinde hiç bir değişiklik yok hala ders yapmayı hiç sevmiyor bu arada tiklerimiz başladı.sizce doktorun verdiği bu ilaçlarla biz doğru yoldamiyız lütfen bizi bilgilendirirmisiniz.şimdiden teşekkürler.
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Çocuğunuzda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)olabilir.Concerta isimli ilaç dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda kullanılan bir ilaçtır. Ancak; topamax, abizol, nootropil isimli ilaçlar DEHB'nda kullanılan ilaçlar değildir. Doktorunuz bu ilaçları neden vermiş bilmiyorum. Ayrıca sorunun DEHB olup olmadığınıda verdiğiniz bilgilere göre söylemem mümkün değildir. Bunu söyleyebilmek için çocuğu görmem gerekir. Concerta isimli ilaç yan etki olarak tiklere sebep olabilir.

meraldemirtaş     17 Ocak 2014 11:49 |
merhaba .benim oğlum 20 yaşında.üniversite sınavında başarısız oluyor.zaten liseyide dışardan bitirdi.biz özel hoca ve dersaneyle telafi etmeye i çalıştık ama dikkatini toparlayamadığını söylüyor.bende psikiyatriye götürdüm.doktor dikkat eksikliği testi yaptı.ve dikkat eksikliği var dedi.concerta diye bir ilaç verdi.bir testle dikkat eksikliği belirlenirmi merak ediyorum.şimdiden teşekkür ederim.
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Dikkat eksikliği başarısızlık nedenlerinden biridir. Fakat; başka nedenlerlede başarısızlık olabilir. Başarısızlığın gerçek nedeninin ne olduğunu araştırmak gerekir. Sadece dikkat azlığı olduğunu düşünüp başka bir şey araştırmamak sonuç vermeyebilir. Dikkat azlığı konusunda yapılan bazı testler vardır. Fakat; tanı yalnızca testlede konmaz. Çocuğunuza yapılan testin hangi test olduğunu bilmediğimden bir şey söyleyemem. Başka bir sorunu varsa concerta fayda etmeyecektir.

semih ergüder     10 Aralık 2013 22:07 |
Hocam,
Bizim 13 yaşında ve 7 yaşında iki oğlumuz var. Büyük olan oğlumuz ailesini, özellikle annesi ve kardeşini sevmiyor. Ailesinin de kendisini sevmediğine inanıyor. Bilgisayara çok düşkün. Hafta içi oynatmamaya çalışıyoruz, hafta sonu çok kısıtlamıyoruz. Ne önerirsiniz?
Saygılarımızla,
Admin Comment:Doktorunuzun Yorumu:
Aile ve çocukla ayrıntılı görüşme yapmadan şunu yapmanız gerekir şeklindeki bir cümle ile size yol gösterebilmem, sizinde bu şekilde sorunu çözebilmeniz mümkün değildir. Bir çocuk psikiyatrisi uzmanı ile görüşme yapmanızı öneriyorum.


137
Defterdeki Yazlar